- Gözlüğün ve lensin avantajları, dezavantajları


Lens Mi Gözlük Mü Kullanmalıyım?


  Kontakt lenslere oranla gözlük kullanımı daha basit görünüyor olabilir. Elbette her ikisinin de hem avantajları hem de dezavantajları vardır.

  Lens kullanımının faydalarından kısaca bahsedecek olursak;

·          Estetik olarak gözlük yerine lens tercihi oldukça yaygındır. Şeffaf ya da renkli numaralı lensler ile hem görüş kalitenizi arttırabilir hem de estetik görüntünüzden ödün vermemiş olursunuz.

·          Gözlüğe kıyasla kontakt lenslerde görüş açısı daha geniştir. Sağa-sola ya da yukarıya-aşağıya doğru bakışlarınızda lensiniz de gözünüzle birlikte hareket edeceğinizden görüş kaliteniz etkilenmeyecektir.

·          Günlük lenslerin üretimi ile birlikte bakımı ve kullanımı daha kolay hale gelmiştir. Enfeksiyon kapma ya da lens ömrünün sona ermesinde yaşanabilecek sorunlar da kullan-at lensler ile ortadan kaldırılmıştır.

·          Su sporları da dahil olmak üzere pek çok spor aktivitesinde gözlük kullanımına kıyasla kontakt lensler rahatlıkla tercih edilebilir.

·          Özellikle kış aylarında ani hava değişimi ile birlikte gözlüklerde oluşan buharlanma sorunu kontakt lensler sayesinde ortadan kalkmıştır.

·          Son zamanlarda iyice geliştirilen lens teknolojisi ile toric (astigmat düzeltici) lensler ve presbiyopi görme bozukluğu (orta yaşlarda başlayan yakını görme sorunu) için kullanılan multifokal lenslerin de üretimi ile geniş bir kitleye hitap edebilmektedir.

 

 Gözlük kullanımının faydalarından bahsedersek;

·         Küçük çocuklarda ve lensin temizliği ya da kullanımı ile ilgilenemeyecek durumda olan hastalarda gözlük kullanımı lense göre daha kolay olacaktır.

·         Gözlüğün temizliği daha kolay olacağı için tercih edilebilir.

·         Kontakt lenslerin aksine direkt olarak korneaya teması olmadığı için olası çizilme ya da mikrobik etkenlerden korunmak daha kolaydır.

·         Kontak lensin çözüm olmadığı derecelerde tercih edilir, alternatifi yoktur.