Lens mi Gözlük mü Kullanılmalı?


Lens Mi Gözlük Mü Kullanmalıyım?

Kontakt lenslere oranla gözlük kullanımı daha basit görünüyor olabilir;

Elbette her ikisinin de hem avantajları hem de dezavantajları vardır..

Kontakt Lens Kullanmanın Avantajları Neler ?

  • Kullanımı çok kolay. Lens kullanmak yalnızca adaptasyon sürecinde zordur. Nasıl takıp çıkarmanız gerektiğini, hangi markanın size uygun olduğunu bulmaya çalışırken zorlanırsınız. Bunu atlattığınızda kullanımı gözlükten kolaydır.
  • Doğru yöntemlerle ekonomik olabiliyor. Lenslerinizi internetten ve yıllık olarak alırsanız maliyetiniz önemli oranda düşüyor. Alışverişi yıllık yapmak, en az 6 aylık lens solüsyonu masrafınızı da amorti edilebiliyor. Eğer internet alışverişi yerine fiziksel mağazalara giderseniz canınızı yakabilirler.
  • Kullanım konforu gözlüklerden üstün. Lensler buğulanmaz, yağmurda canınızı sıkmaz, gözlükler gibi düşmez ve kırılmazlar. Koşmanızı, atlamanızı ya da zıplamanızı engellemezler. Sunduğu fiziksel rahatlıkla lensler gündelik kullanımda daha konforludur.
  • Dış görünüşünüzü değiştirmezler. Renkli lens kullanmadığınız sürece, gözlerinizde lens olduğunu -siz söyleyene kadar- kimse anlayamaz. Görüş probleminizi düzeltirken dış görünüşünüzü değiştirmek zorunda kalmazsınız.
  • Görüş açınızda sınırlar olmaz. Çünkü lens gözün görme görevini üstlenen bölümün tümünü sarar. Bu sayede, çerçevelere bağımlı kalmadan tam görüş açısından faydalanabiliriz. Otomobil ve motosiklet kullanırken ayna kontrolünüz lensle daha kolaydır. Kafanız yerine göz bebeğinizi hareket ettirmeniz yeterlidir.
  • Artık numarasız güneş gözlüğü kullanabilirsiniz. Gözlük kullandığınızda güneş gözlüğünüz de numaralı olmalıdır. Lens kullanırken gerek yoktur. Dilediğiniz güneş gözlüğünü alıp hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.


Kontakt Lens Kullanmanın Dezavantajları Neler?

  • Hijyen ve sağlık her şeyin ötesinde gelir. Lenslerin sağlıksız olduğunu söyleyenler lens kullanmanın gerekliliklerini yerine getirmezler. Ekstrem durumlar dışında lenslerinizle uyumamalısınız. Lenslerinizle asla duşa, denize veya saunaya girmemelisiniz. Bir süre sonra bunlar refleks haline geliyor. Hijyen gerekliliklerine uyduğunuzda lensler sanıldığı gibi göz sağlığına zararlı değildir. 
  • Adaptasyon süreci zorlu geçebilir. İlk 1 haftadan sonra lensleri pratik şekilde takıp çıkarılabilir. Pratiklik kazanmak zamanla oluşabilir.
  • Lens solüsyonu ve yedek lens taşıma zorunluluğunuz var. Gözlerinizin ne zaman kuruyacağını bilemezsiniz. Bir şeylerin ters gitmesi ihtimalini sürekli göz önüne almalısınız. Mesela, arabada giderken gözünüze toz kaçabilir… Böyle durumda hemen lens solüsyonuyla sorunu çözebilirsiniz.