Astigmatlı Gözde Renkli Lens Kullanımı

Astigmatlı Gözde Renkli Lens Kullanımı

Astigmatlı Gözler İçin Renkli Lens

                                                                                                             

Astigmatlı gözlerde renkli lens kullanımına geçmeden önce biraz astigmattan bahsedelim;

Astigmatlı Gözleriniz varsa;

·         Yakındaki veya uzaktaki nesnelere bakarken bulanık görüyorsunuzdur. 

·         Okurken bulanık görüyorsanız bilmelisiniz ki, bu konuda yalnız değilsiniz. Astigmat çok yaygın bir sorundur. 

·         Basitçe söylersek astigmat, düzensiz bir şekle esneme yapan bir kornea veya mercekten dolayı gelişen bir rahatsızlıktır.

·         Gözlerimize dışarıdan birkaç şekilde kırılarak gelen ışığın tek bir nokta ve odakta kesiştirmekle görevli olan kornea, yuvarlaklığını kaybettiği zaman tek bir odak ya da noktada ışıkları toplayamaz hale gelir. Sonuç olarak görüntüler bulanık görünür.

·         Korneada oluşan deformasyon sonucu meydana gelen bu hastalıkta lens kullanarak görme kalitesi iyileştirilebilir.

Normal şartlarda kornea yumurta şeklindeyken, astigmat problemine olan gözlerde yumurta şeklindedir.Bu nedenle göze gelen ışınlar farklı noktalarda kalır ve bulanık görüntüye sebep olur.Astigmat, miyop, hipermetrop ve presbiyopi(Kırk yaş sonrası uyum yeteneğinde azalmaya bağlı yakını görememe) gibi gözün kırma kusurlarından biridir.Yunan kökenli bir kelime olan astigmat, 'noktasızlık' anlamına gelir.Miyoplar uzağı,hipermetroplar yakını göremezken astigmatta durum farklıdır.Korneanın oval şeklini bozarak gelen ışınların birden çok noktaya düşmesine sebep olur.Kişi aynı zamanda bulanık görmekle kalmaz, çarpık ve kırıkta görür.

Optik sektöründe yaşanan son teknolojik gelişmeler ile birlikte artık astigmat problemi yaşayan kişilerde renkli kontakt lens kullanabilir.Önce ki dönemlerde yaşanan alternatif bir renk seçeneğinin olmaması problemi,alternatif ürünlerin üretilmesi ile birlikte son buldu.Görme kalitenizi riske atmadan göz renginizi bu özel ürünler sayesinde değiştirebilirsiniz.Renkli toric lensler,kozmetik ürün olmakla birlikte görüş kalitenizi arttıracak bir üründür.

Görme bozukluğu arttıkça ya da çeşitlendikçe kullanılabilecek lens seçeneği azalsa da astigmat kırma kusuru bulunan hastalar da renkli lens kullanabilirler. Tercih edilebilecek çok fazla renk seçeneği yoktur.


Sitemizden satışını yapmakta olduğumuz Eurocon 45 Toric lensleri; yeşil, mavi ve gri renkte toric (astigmatlı) lens üretimi olan lenslerdir. Lensan firmasının üretmiş olduğu Eurocon 45 torik lensler,  geniş parametreye sahip olup yüksek miyop astigmat veya yüksek hipermetrop astigmat göz bozukluklarında tedavi amaçlı kullanılır. Lensler şeffaf ve renksizdir. Materyali Polymacon’dur. Eurocon 45 torik kontak lensler %43 su içeriğine sahiptir. İç yüzey torik prizmatik dengeleme sistemi ile inceltilmiş kenar sayesine kullanımda maksimum konfor sağlamaktadır. Oksijen geçirgenlik özelliği nedeniyle nefes alabilen kategorisinde yer almaktadır. Uzun süreli yıllık kullanım için uygundur. Şişe içerisinde 1 adet lens bulunmaktadır. Reçete bilgilerindeki özel alınmış değerlere göre sipariş verilerek kullanılır.

Rainbow Kromatik Lens’ler ile, hem renkli gözlere sahip olup hem de sağlık sorununuza çözüm bulmuş olursunuz. Rainbow Kromatik 38 lensler, tıbbi olarak daltonizm ( renk ayırt etme yeteneğinin bozukluğu ) olarak adlandırdığımız doğuştan gelen hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılır. Rainbow Kromatik 38 özel olarak renklendirilerek göz içi lensi olarak kullanılır. Okuma veya nesnelerin rengini algılamak için geliştirilmiş eşsiz bir üründür. Renk körü olan kişiler özellikle araç kullanırken trafik ışık lambaları veya bilgisayar karşısında renklerle çalışırken zorlanırlar.  Renk körlüğü lensi dominant olmayan göze giden her rengin seviyesini, bazı durumlarda dominant ve dominant olmayan her göze göre değişerek rengin algılanmasını ve ayrıştırmasını sağlıyor. Bu nedenle Rainbow kromatik 38 lens, kişinin genel renk algılamasını güçlendirir, renklerin tonunu ayrıştırabilir ve renkleri daha net, parlak görebilmesini sağlamaktadır.  Ayrıca Kromatik 38 Haploskopik filtre ihtiva ettiğinden ışık dalga boyuna etkisi sebebiyle okuma zorlukları çeken hastalara da yardımcı olur. Renk körlüğü olan kişiler kırmızı, yeşil ve mavi rengi ayırt edemezler. Lensi kullanmadan önce doktor muayenesinde ishihara  (renk körlüğü) testi uygulanarak verilen bilgiler doğrultusunda kullanılır.

                         Rainbow colors toric lensler ise: giallo, sky blue, emarald green ve grey renklerinde üretilebilmektedir. Rainbow colors toric yıllık renkli lensleri şişe içerisinde 1 adet olarak satılmaktadır. Bu sebeple ile siparişinizi oluştururken sağ ve sol gözünüz için seçim yapacaksanız 2 adet lens satın almak zorundasınız. %45 su ihtiva eden günlük kullanımlı kozmetik lens. Elite Colors’da renk, iristen daha dar, pupiladan daha geniştir. Dolayısı ile, irisin rengi dış kenarlardan gözükmekte ve doğal bir hare gibi durmaktadır.

Bahsettiğimiz bu lensler özel üretim olup hastanın göz değerlerine uygun olarak üretim yapılmaktadır. Doktorunuza muayene olduktan sonra reçetenizi bize ulaştırıp siparişinizi tamamlayabilirsiniz.