Lensoptik - Lensevi.com

Lens: Kornea yüzeyine yerleştirilerek gözdeki kusurların, tashihi veya bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan sağlık ürünüdür.

Lens terimi genel anlamda ışığın, üzerinden geçerken kırılmasını sağlayan maddelere verilen bir isimdir.

Optik: Işıkla ilgili olayları inceleyen fizik dalıdır.

Optik sistem: Bir görüntü elde etmeye yarayan mercek, ayna ve prizmadan oluşan bütündür.

Optik Aletler: Lens ve gözlük çeşitlerinden oluşan araçlardır.

Göz kusurları tedavisinde kullanılan lensler, yine aynı işlemi yapmakla birlikte, çok titiz çalışmalarla, özel maddelerden üretilen, özel kırma açıları olan lenslerdir. Göz kusurlarının düzeltilmesi için kullanılan gözlüklere alternatif olarak üretilmişlerdir. “Kontakt lens” ismini ise göz yüzeyine tamamen birleştiği için almıştır.Bu özelliği sayesinde lensler çok fazla yaygınlaşabilmişlerdir. Uzun zaman kullanılan gözlükler çıkarılmış, yerini ise lens almıştır.

Kontakt lensler, üzerindeki ışık kırma özelliği ile gözdeki hipermetrop ve miyop hastalıklarını düzeltebilmektedir.

Miyopi, yakındaki cisimlerin net, uzaktakilerin bulanık görüldüğü bir kırma kusurudur. Ya gözün ön-arka uzunluğu ya da kornea veya lensin kırıcılığı normalden fazla olduğu için gelen ışınlar retinanın üzerinde değil, önünde odaklaşırlar.

Hipermetropi, ya gözün ön-arka uzunluğu ya da kornea veya lensin kırıcılığı normalden az olduğu için gelen ışınların retinanın üzerinde değil, arkasında odaklaştığı bir kırma kusurudur.