- Bebeklerde ve Çocuklarda Lens Kullanımı

Görme bozukluğunun oldukça yaygın olduğunu ve erken yaşlarda kendini göstermeye başladığını düşünecek olursak, tedavi amaçlı kullanılan kontakt lenslerin kullanımına başlama yaşı yoktur diyebiliriz. Gerekli olması durumunda bebeklerde dahi kullanılabilir.

Bebeklerde ve çocuklarda lens kullanımı;

Çocukların yetişkinlere göre daha aktif olması gözlük yerine lens tercih edilmesini tetikler. Çocuklar çoğu zaman dikkatsizce koşar, zıplar, oyun oynarlar. Hareket çeşitlilikleri bu kadar fazla iken gözlük kullanmak onlar için bir hayli zor olacaktır. Kontakt lensler bu hareketler sırasında düşmeyecek, kırılmayacaktır ve görüş kaliteleri de artmış olacaktır.

Kontakt lensler görmede sağlığa bir hayli olumlu etki yaparken aynı zamanda psikolojik olarak da çocuklarda özgüven kaybı oluşmasını engellemektedir. Arkadaş ortamında lensi benimsemeleri kolaydır. Spor yapma kabiliyetlerinin artması gereken yaşlarda sırf gözlük takmak durumunda olduğu için bundan yoksun kalabilir ve kendilerini kötü hissedebilirler. Kullanacakları kontakt lensler sayesinde bu tarz aktivitelerden de kendilerini geri çekmelerine gerek kalmayacak, hem ev ortamında hem okul ortamında özgürce hareket edebileceklerdir.

Çocukların gözlerinin yetişkin bireylere göre daha fazla oksijene ihtiyaç duyduğu gibi söylemler ile karşılaşabilirsiniz. Bu bilgi doğru değildir. Kornea yapısı ve gereken oksijen miktarı yaşa göre farklılık göstermemektedir. Korneanın davranışı çocuklarda da yetişkinlere benzerdir.

Çocukların göz bebekleri yetişkinlere göre daha büyük ve mercekleri de daha temizdir. Durum böyle iken UV ışınlarından etkilenme oranları da daha yüksek olacaktır. Bu nedenle UV ışınlarından korumalı kontakt lens seçimi daha doğru bir karardır. Lensler, UV ışınlarından korumada güneş gözlüklerinin yerini tutamasalar da çıplak göze oranla koruma sağlayacaklardır.

Yetişkin olmayan birey lensin bakımını kendisi yapamayacağı için doktorun kararının yanı sıra ailenin kararı da önem arz eder. Özellikle çocuklarda maliyet açısından fazla olsa da, kullan-at lensler kullanılması, bakımının kolay olması nedeni ile daha çok tavsiye edilmektedir. Oksijen geçirgenliği iyi, gece gözde kalabilen bir lens dahi olsa çocukların gece lens ile uyumaları tavsiye edilmez.

Tedavi amaçlı lenslerde herhangi bir yaş kısıtlaması yapılmasa da, kozmetik amaçlı lensleri çocukların kullanması tavsiye edilmemektedir.