Prostetik Lens Kullanım Amacı ve Bakımı

Prostetik lensler;

  Kornea zedelenmesi, yaralanma, kireç patlaması gibi sebeplerle gözde meydana gelen hasar sonrasında estetik amaçlı kullanılan lenslerdir.

·         Görme yetisini kaybetmiş olan gözlerde optik alan yoktur yalnızca kozmetik amaçlı, renkli üretilir.

·         Görme yetisini kaybetmemiş olan gözlerde ise lensin iç bölümü şeffaf (isteğe göre numaralı), dışı ise renkli üretilir.

  Prostetik lensler kişiye özel olarak üretilir. Kullanılacak olan lensin su oranı ciddi önem taşımaktadır. Gözde yaşanacak bir kızarıklık kusurlu olan gözlerde daha büyük seviyelerde rahatsızlık vermektedir.

  İris kusurlu bir göz hastasının lens kullanım konforu doğru yapıda lens hammaddesi ve doğru değerlerde üretim ile mümkündür. Sağlam göz rengi iris çapı dahil olarak alınan parametreler ile ideal ebatlarda hammadde seçimi yapılmalıdır.

  İris hasarlı gözde sağlam gözün keratometrik  değerleri (K1 ve K2) ve iris çapı uzman bir hekim aracılığı ile elde edilmelidir. Ölçülebilir ise hasarlı gözün K1 ve K2 değerleri de bilgilere eklenebilir ancak genellikle bu gözde keratometre değerleri ölçülmesi oldukça zordur. Bunun dışında ise iki renk arasında uyumluluk yakalamak için sağlam gözün ve hasarlı gözün 2161*617 72 dpi özellikli fotoğrafının, reçete ile birlikte gönderimi sayesinde mümkün olan en yakın sonuç elde edilmektedir.

  Kornea normal şeklini kaybettiğinden, kullanılan prostetik lensin merkezlenmesi yani gözde doğru konumlandırılması çok önemlidir. Aksi halde gözde kaymalar yapacak bu durumda konforsuzluğa ve bununla birlikte süregelen bir takım sorunlara sebebiyet verecektir.

Prostetik lenslerde bakım;

 

·         Gün içerisinde gözyaşından kaynaklanan birikintiler, bazı lipit tortullar ve zararlı bakteriler lensin yüzeyine kaplanmış  olur ve bu nedenle hijyen açısından günlük olarak temizlenmelidir.

·          Lense günlük olarak yapılacak bakım hem lensin kullanım ömrünü arttıracak hem de iris kusurlu gözlerde sıkça karşılaşılan komplikasyonların önüne geçmede yardımcı olacaktır.

·         Aydınlatması iyi olan bir ortamda gerekli bakım ve kullanımını sağlayınız.

·         Kontak lensinizin hammadde malzemesine uygun olarak solüsyon kullanınız. Hidrojel materyal ile üretilmiş prostetik kontakt lens ile silikon hidrojel bir prostetik lensin bakım solüsyonları farklıdır, bu ayrıntılara dikkat ediniz.

 

Ø    > Prostetik lens siparişiniz için muhakkak doktorunuza başvurunuz, sonrasında bizimle iletişime geçiniz.