Lensin Göze Batması veya Gözde Yanma Hissi

Lensin Göze Batması veya Gözde Yanma Hissi
LENSTE YANMA - BATMA
  Göz kuruluğuna ne iyi gelir?

Lensin batması, gözlerde yanma hissi gibi şikayetler genellikle karşılaşılan sorunlardır. Kişiden kişiye değişen sebepleri ve çözümleri olacaktır. Bunlardan başlıca olanları aşağıdaki maddelerden okuyabilirsin

- Lenslerinizin kullanım ömrü geçmiş ise yanma, batma, kızarıklık gibi rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Kullanım ömrüne özen gösteriniz ve son kullanımı gelen lenslerinizi değiştiriniz.

- Gözünüze uygun olmayan BC ya da DIA değerleri lensin tam oturmaması ile birlikte batma hissi yaşatabilir. Uygun değerler için reçetenizi bize ulaştırınız.

- Gece gözde kalabilen bir lens dahi olsa uzun süre gözlerinizin direkt oksijen alışını engellediğiniz için batma, yanma, kızarıklık, kuruluk gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Uzun süreli olarak lens kullanmak durumunda iseniz ve böyle bir sorun ile karşılaşıyorsanız, doktorunuzun da tavsiyesini alarak oksijen geçirgenliği yüksek lens tercih edebilirsiniz.

- Lenslerin batma sorununda en sık karşılaşılan sebep lensin kirli olmasından, üzerinde toz ya da yabancı bir cisim kalmış olmasından kaynaklanmaktadır. Lens bakımı özen gösterilmesi gereken, her kurala harfiyen uyulması gereken bir süreçtir. En küçük bir ihmalkarlık ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği gibi konforlu bir lens kullanım sürecini de elinizden almış olacaktır. Bu nedenle batma ya da yanma olduğunu hissederseniz lensinizi temizleyip yeniden takınız.

- Lensinizin tırnak müdahalesi ya da bir cisimden dolayı çizilmiş olma ihtimali vardır. Lensinizde herhangi bir çizik ya da yırtılma söz konusu ise şiddetli bir batma sorunu yaşayabilirsiniz.

- Lensinizi doğru taktığınızdan emin olun. Lensinizi ters takmış olabilirsiniz, kontrol ediniz.

- Kontakt lensler, yapıları gereği yüksek oranda suya ihtiyaç duyarlar. Göz içerisinde konumlanması için gözün içerisindeki su oranının, göz yaşı oranının uygun seviyede olması gerekir. Göz yaşı miktarının eksikliği yanma ve batma hissi yapabilir. Göz yapınıza uygun lens tercih ederek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

- Lens suyunuzun kalitesinin düşük olması ya da tarihinin geçmiş olması durumunda lensiniz gözlerinizi rahatsız edecek, kızarıklık ve batmaya sebebiyet verecektir. Bunun yanı sıra temizlenmesi için lenslerinizi bir süre solüsyonda bırakmanız gerekecektir. Bu sebeple bir batma hissettiğinizi düşünürseniz lens solüsyonunuzu göz damlası gibi gözlerinize damlatın. Bir süre bekledikten sonra sorun ortadan kalkacaktır. 

  Bütün bunların haricinde bir durum söz konusu ise kontakt lens kullanmaya ara vermeniz önerilir. Lens kullanımına son derece dikkat edilmesi gerekir. Şayet yukarıda belirttiğimiz sebeplerden dolayı değilse ve sorun çözülmezse durumun teşhisi için mutlaka göz doktorunuza başvurun.


Kontakt lens nasıl kullanılır? Kontakt lens nasıl takılır? - - Sağlık  Haberleri

Lens gözlerde yanma , yaşarma ve sulanmaya neden oluyorsa birkaç basit önlemle sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

- Blister veya flacon şişeden çıkararak ambalaj içinde yer alan orijinal su ile lensleri takmaya özen gösteriniz. İlk defa ambalajı açılan lens üreticinin özel koruyucu saklama bileşeni solüsyon kullanılarak göze takılmalıdır. Başka solüsyon damlatarak yeni lensi ovalamak ph dengeleri farklı olduğundan kimyasal etkileşim yaparak gözlerin yanmasına neden olur.
- Makyaj malzemeleri artıkları, sabun artıkları, deodorant, gazlı ortamlar, protein birikintileri, kullanım süresi dolan solüsyon ve güneş yağları.
- Lens Bc ve Çap’ının göz yapısı ile uyumsuz olması göz yaşı akışını olumsuz etkileyerek takıldığı andan itibaren gözlerde şiddetli yanma yapabilir.
- Son kullanım tarihi geçmiş lens ve saklama koşulları yetersizliği durumunda üzerinde yazan tarihten çok önce bozulur. Ambalaj içindeki sıvıda tortular, renk değişikliği görüldüğü takdirde kullanılma son verip uzman desteği alınmalıdır. Lens ürünlerinin ambalajları açıldıktan sonra en fazla 1 yıl saklanabildiği unutulmamalıdır. Tarihi geçen, olumsuz koşullarda saklanan lens ürünlerini kullanmak gözde yanma ve kızarıklıklara daha ileri boyutlarda enfeksiyonlara neden olur.
- Değişim vakitlerinin atlanması, bakım yapmadan lens takmak, pis eller, kirli tırnaklar, durulanmayan eller, terli göz kapakları gözde soğan doğramış gibi yanma yapar .
- Ufak lens yırtıkları göz yaşı akışını bozarak yırtık nokta kornea yüzeyine bası yapması hafif yanma ve batma sorununa yol açar.
- Gözlerinizin sağlığı için günlük lenslerinizi 12 saat’ten fazla kullanmayınız. Lensle uyumak kornea tabakasını yıpratarak ciddi enfeksiyonlara ve hatta göz kayıplarına yol açabilmektedir. Gece evde lensleri çıkartarak gözlerinizi dinlendirin.
- Grip, ateşli hastalıklar ve havuz bakterileri gözde yanma yapar.
- Lens kullanan insanlarda göz yanması genelde farklı solüsyon etkileşimleri sonucunda Ph dengesinin anlık olarak yitirilmesinden kaynaklanmaktadır. Lensi çıkarmak solüsyonla iyice duruladıktan sonra tekrar takmak sorunu çözecektir.