Lensin Göze Batması veya Gözde Yanma Hissi

  Lensin batması, gözlerde yanma hissi gibi şikayetler genellikle karşılaşılan sorunlardır. Kişiden kişiye değişen sebepleri ve çözümleri olacaktır. Bunlardan başlıca olanları aşağıdaki maddelerden okuyabilirsiniz.

·         Lenslerinizin kullanım ömrü geçmiş ise yanma, batma, kızarıklık gibi rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Kullanım ömrüne özen gösteriniz ve son kullanımı gelen lenslerinizi değiştiriniz.

·         Gözünüze uygun olmayan BC ya da DIA değerleri lensin tam oturmaması ile birlikte batma hissi yaşatabilir. Uygun değerler için reçetenizi bize ulaştırınız.

·         Gece gözde kalabilen bir lens dahi olsa uzun süre gözlerinizin direkt oksijen alışını engellediğiniz için batma, yanma, kızarıklık, kuruluk gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Uzun süreli olarak lens kullanmak durumunda iseniz ve böyle bir sorun ile karşılaşıyorsanız, doktorunuzun da tavsiyesini alarak oksijen geçirgenliği yüksek lens tercih edebilirsiniz.

·         Lenslerin batma sorununda en sık karşılaşılan sebep lensin kirli olmasından, üzerinde toz ya da yabancı bir cisim kalmış olmasından kaynaklanmaktadır. Lens bakımı özen gösterilmesi gereken, her kurala harfiyen uyulması gereken bir süreçtir. En küçük bir ihmalkarlık ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği gibi konforlu bir lens kullanım sürecini de elinizden almış olacaktır. Bu nedenle batma ya da yanma olduğunu hissederseniz lensinizi temizleyip yeniden takınız.

·         Lensinizin tırnak müdahalesi ya da bir cisimden dolayı çizilmiş olma ihtimali vardır. Lensinizde herhangi bir çizik ya da yırtılma söz konusu ise şiddetli bir batma sorunu yaşayabilirsiniz.

·         Lensinizi doğru taktığınızdan emin olun. Lensinizi ters takmış olabilirsiniz, kontrol ediniz.

·         Kontakt lensler, yapıları gereği yüksek oranda suya ihtiyaç duyarlar. Göz içerisinde konumlanması için gözün içerisindeki su oranının, göz yaşı oranının uygun seviyede olması gerekir. Göz yaşı miktarının eksikliği yanma ve batma hissi yapabilir. Göz yapınıza uygun lens tercih ederek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

·         Lens suyunuzun kalitesinin düşük olması ya da tarihinin geçmiş olması durumunda lensiniz gözlerinizi rahatsız edecek, kızarıklık ve batmaya sebebiyet verecektir. Bunun yanı sıra temizlenmesi için lenslerinizi bir süre solüsyonda bırakmanız gerekecektir. Bu sebeple bir batma hissettiğinizi düşünürseniz lens solüsyonunuzu göz damlası gibi gözlerinize damlatın. Bir süre bekledikten sonra sorun ortadan kalkacaktır.  

 

  Bütün bunların haricinde bir durum söz konusu ise kontakt lens kullanmaya ara vermeniz önerilir. Lens kullanımına son derece dikkat edilmesi gerekir. Şayet yukarıda belirttiğimiz sebeplerden dolayı değilse ve sorun çözülmezse durumun teşhisi için mutlaka göz doktorunuza başvurun.