KERATAKONUS VE LENS


Keratokonus Hastalığı Nedir?

 Korneanın şekil bozukluğundan kaynaklanan tek düzlem içinde olmaması, gözün önünde oluşan saydam tabakanın bombeleşmesi ya da birden fazla bombe olması durumudur. Kornea sivrileşmesi olarak da bilinir. Keratokonus ilerleyen bir hastalıktır. Hastalığın son evresinde korneada şişme ve beyazlaşma görülebilir. Kornea göze gelen ışınların kırıldığı tabakadır ve yanlış odaklamaya sebebiyet veren bu hastalık kişilerin görme kalitesini ciddi anlamda düşürecektir. Keratokonus hastalığı genetik geçiş özelliğine sahiptir. Yakınlarında da yüksek oranda keratokonus ya da yüksek oranda astigmat görülür.

                   

          Normal Kornea ve Işığın Kırılması                  Keratokonus'lu Kornea ve Işığın Kırılması


  Genellikle 15-16 yaşlarında başka bir deyişle ergenlik çağında ortaya çıkmaya başlayan bu hastalığa küçük yaşlarda tanı koyulması güçtür. Detaylı göz muayenesi ile ancak belirlenebilir. 20-40 yaşları arasında ilerleme görülür.


Nasıl Belirti Verir?

  Hastalığın belirtileri;

  • Sık sık göz numarasının değişmesi ve ilerlemesi, alerjik göz problemleri,
  • Gözlük kullanımına rağmen net görüş sağlayamamak,
  • Işığa olan hassasiyetin artması,
  • Göz kamaşması,
  • Çift görme gibi sorunlarınız var ise göz doktorunuzla durumu paylaşmak ve detaylı inceleme yaptırmak yararlı olacaktır.

    Teşhisi zor bir hastalık olan keratokonus, önlenmemesi halinde körlük ile sonuçlanabilir.


Keratokonus Hastalığı İçin Tedavi Yöntemleri Nedir?

Kontakt lensler, kornea içi halkalar, korneal cross-linking ve kornea naklidir.  Keratokonus lenslerinden bahsedecek olursak;

Bu rahatsızlığı belli oranda tedavi eden ya da kullanıldığı süreçte düzelten lenslerdir. Hastalığın erken dönemlerinde kullanılır, özel sert lenslerdir. Hastalığın ilerlemesini durdurmazlar. Ancak bombeliği düzeltir ve dolayısı ile astigmatı da düzelterek net görüş sağlarlar. Lensin çözüm olamayacağı aşamalarda görme keskinliğini arttırmak için kornea içi halkalar yerleştirilir, CCL (korneal kollagen çapraz bağlama) ameliyatı yapılır. Bunlara rağmen hastalık ilerler ve görme netliği düşerse kornea nakli gerekebilir. ·