Keratokonus Lensler - Lensevi.com

Keratokonus ve Lens

KERATAKONUS VE LENS


Keratokonus Hastalığı Nedir?

Korneanın şekil bozukluğundan kaynaklanan tek düzlem içinde olmaması, gözün önünde oluşan saydam tabakanın bombeleşmesi ya da birden fazla bombe olması durumudur. Kornea sivrileşmesi olarak da bilinir. Keratokonus ilerleyen bir hastalıktır. Hastalığın son evresinde korneada şişme ve beyazlaşma görülebilir. Kornea göze gelen ışınların kırıldığı tabakadır ve yanlış odaklamaya sebebiyet veren bu hastalık kişilerin görme kalitesini ciddi anlamda düşürecektir. Keratokonus hastalığı genetik geçiş özelliğine sahiptir. Yakınlarında da yüksek oranda keratokonus ya da yüksek oranda astigmat görülür. Keratokonus hastalığı korneanın incelerek ve normal küresel korneadan farklı olarak koni şeklini almasıyla oluşan ve ilerleyen bir göz rahatsızlığıdır. Korneadaki incelme iç basınç nedeni ile balonlaşma ve konikleşmeye sebep olur. Gözdeki muhtelif travmalar, kontak lens kullanımları, alerjik sebepli kaşıma, ovalama, cerrahi müdahaleler ve genetik sebeplerden dolayı hastalık görülebilir.

                                       

Normal Kornea ve Işığın Kırılması               Keratokonus'lu Kornea ve Işığın Kırılması


  Genellikle 15-16 yaşlarında başka bir deyişle ergenlik çağında ortaya çıkmaya başlayan bu hastalığa küçük yaşlarda tanı koyulması güçtür. Detaylı göz muayenesi ile ancak belirlenebilir. 20-40 yaşları arasında ilerleme görülür. Orta yaşlarda durmaktadır. Keratokonus hastası olduğunuzdan şüphe ediyorsanız, hemen konunun uzmanı bir göz doktoruna danışınız.


Nasıl Belirti Verir?

Hastalığın belirtileri;

- Sık sık göz numarasının değişmesi ve ilerlemesi, alerjik göz problemleri,

- Gözlük kullanımına rağmen net görüş sağlayamamak,

- Işığa olan hassasiyetin artması,

- Göz kamaşması,

- Çift görme gibi sorunlarınız var ise göz doktorunuzla durumu paylaşmak ve detaylı inceleme yaptırmak yararlı olacaktır.

Teşhisi zor bir hastalık olan keratokonus, önlenmemesi halinde körlük ile sonuçlanabilir.Keratokonus Hastalığı İçin Tedavi Yöntemleri Nedir?

Kontakt lensler, kornea içi halkalar, korneal cross-linking ve kornea naklidir.  Keratokonus lenslerinden bahsedecek olursak;
Bu rahatsızlığı belli oranda tedavi eden ya da kullanıldığı süreçte düzelten lenslerdir. Hastalığın erken dönemlerinde kullanılır, özel sert lenslerdir. Hastalığın ilerlemesini durdurmazlar. Ancak bombeliği düzeltir ve dolayısı ile astigmatı da düzelterek net görüş sağlarlar. Uygulanabilecek bir seçenek Hibrit lenslerdir. Hibrit lensler, merkezde sert bir optik, çevresinde onu çevreleyen yumuşak bir etekten oluşuyor. Sert gaz geçirgen merkez iyi bir görme sağlarken, yumuşak etek konfor ve lensin oküler yüzeye iyi yerleşmesini sağlar. Bu lenslerin uygulanması da bir miktar tecrübe gerektirmektedir. Hibrit lensler klasik bir kontakt lens uygulaması dışında, korneanın üzerini aşan bir kubbe mantığına dayanır. Burada sert optik korneaya temas etmemeli, yumuşak etek tarafından taşınmalıdır. Yurdumuza yeni giren özel tasarı m EyeBrid Silicone hibrit (LCS, Fransa) lensler; klasik bir hibrit lensten farklı olarak, korneal yumuşak lenslerin uygulanı mı na benzer bir yöntemle uygulanırlar. EyeBrid lensin uygulanı mı doktor için daha kolay, hastalar için de takışı -çıkarılışı ve bakımı açısından pratiktir. Bu lensler yine merkezde ultraviole-korumalı yüksek gaz geçirgen sert optik ve onu çevreleyen silikon hidrojel etekten oluşur. Adaptasyon gerektirmezler, üstelik sert lens optik kalitesi avantajını taşırlar. Lensin çözüm olamayacağı aşamalarda görme keskinliğini arttırmak için kornea içi halkalar yerleştirilir, CCL (korneal kollagen çapraz bağlama) ameliyatı yapılır. Bunlara rağmen hastalık ilerler ve görme netliği düşerse kornea nakli gerekebilir.


Başka ne tür lensler var?

Skleral lensler, Hibrit lensler gibi kornea üzerinde kubbe etkisi yaratacak şekilde takılan, geniş çaplı sert lenslerdir. Çaplarına göre korneoskleral (12.5-15 mm), mini-skleral (15-18 mm) veya geniş-skleral (18-25 mm) adını alırlar. Bu lensler kornea ile temas etmeyip sklera üzerine yerleştiğinden kapak hareketiyle hareket etmezler, bu nedenle rahattırlar ve sert lens optiği ile çok iyi görme keskinliği sağlarlar. Ancak, uygulamaları bir miktar tecrübe gerektirir, takış-çıkarılışları çok kolay değildir, gün içerisinde altı nda birikintiler oluşmasına bağlı olarak, bulanık görmeyi önleyebilmek amacıyla zaman zaman çıkarılıp sıvı rezervuarının yenilenmesi gerekir. Bu durumda ise kullanımda yaşayabileceği zorluklar nedeniyle hasta motivasyonu sağlanmalıdır. Bir diğer seçenek de “Piggyback Lens Sistemi”dir. Bu sistemde, korneaya önce yüksek oksijen geçirgen silikon hidrojel bir yumuşak lens uygulanmakta, üzerine ise uygun bir korneal sert lens daha uygulanmaktadır. Zor olgularda oldukça faydalı olabilir, konforludur da, ancak iki tür bakım sistemi ve 4 lens gerektirdiğinden, hastanın tedaviyi düzenli olarak sürdürmesi için yine motive edilmesi gerekmektedir.
keratokonus lensleriKeratokonus hatalığı