Göz Rengine Göre Renkli Lens Seçimi

Göz Rengine Göre Renkli Lens Seçimi

 

                                                  Göz Rengine Göre Renkli Lens SeçimiRenkli lensler ile birlikte göz renginizde farklılık yapmak, kendinizi bambaşka göstermek mümkün oluyor. İsteyen kişiler kozmetik amacıyla, kendilerine güzellik katmak için, isteyen kişiler mor kırmızı renkli lensler ile farklı imaj yaratmak için renkli lensleri tercih edebilir. Ama her şeyden önemlisi kişinin kendine uygun lens seçimi yapabilmesidir. Günümüzde lens teknolojisinin gelişmesi ile birlikte hayalini kurduğunuz göz rengine kavuşmanız hiç de zor değil. Size ve göz tabanınıza uygun kontakt lensinizi bulmanız için birkaç ipucu verebiliriz.


Kahverengi-Ela Göz için Renkli Lens Seçimi Nasıl Olmalıdır?


Dünya nufüsunun %50'si kahverengi ve ela göz rengine sahiptir. Bu da renkli kontakt lens üretimlerinin çoğunun bu göz renklerine uygun üretildiği anlamına gelmektedir. Elbette ki "o zaman her renk uyum sağlar" gibi bir kalıp yoktur. Lenslerin markası, doğal görünümlü olması, hareli-haresiz olması gibi etkenler kara vermenizi zorlaştıracaktır. Lens tercihi yaparken; göz renginin renk tonu, doğal görünüme sahip olması, markanın kalitesi gibi etkenlere dikkat etmeniz gerekir. Kahverengi göze hani lens gider; özellikle renk tonuna göre; mavi, yeşil, bal rengi,gri gibi tonların yakıştığını söyleyebiliriz. Ayrıca gözlerinizde derece olarak bozukluk varsa, lens kullanımızı buna göre doktor kontrolünde belirleyebilirsiniz. Lens kullanımı titizlik ve dikkat ister. Bu nedenle devamlı kullanmak isteyenler, kaliteli lens kullanmalı ve bakım uygulamalarını yerine getirmelidir. Birkaç aylık süreli ya da daha kısa süreli lensleri kullanırken dikkaet etmeniz tavsiye edilir. Göz sağlığınızı tehlikeye atmadan önce bu konuda geniş çaplı araştırma yaptıktan sonra, lens markasını tercih etmeniz en doğrusudur. Ayrıca lens kullanımı sırasında, mevsimsel sıcaklarda takmamanız önerilir. Aynı şekilde gece uyumadan önce çıkarmanız önem taşır. Bu gibi ayrıntıları kapsamında; lens kullanımıyla alakalı bilinçli bir şekilde hareket etmeniz ve bunu içinde gerekli bilgiye sahip olmanız gerekir. Ela ve kahverengi gözler için ideal olan renkli kontakt lenslerden bahsedecek olursak;


· Mavi Renkli Kontakt Lens;

Doğal görünümlü, kaliteli bir lens tercih ederek harika mavi gözlere sahip olabilirsiniz. Göz renginiz koyu kahve ise parlak mavi gibi renkler tercih ederek göz renginizi gizlemeyi kolaylaştırabilirsiniz. Siyaha dönük koyu kahve gözlerde göz renginizi kapatmakta yetersiz bir mavi tonlu lens kullanılır ise lacivert tonlarında göz rengi elde edebilirsiniz. Kahverengi gözlere nispeten ela tonlarında gözleriniz varsa renkler elbette ki daha belirgin olacaktır. Mavi, kahverengi gözlü kadınlar için en iyi renkli lens seçeneklerinden biridir. Ortaya çıkacak görünümün ne kadar doğal olacağı ise; doğal göz pınarının ne kadar koyu renkli olduğuna ve lenslerin ne kadar opak olduğuna bağlı olacaktır. Koyu kahve ya da siyah doğal göz rengine sahipseniz, lens seçiminde mavinin açık tonlarına gidebilirsiniz. Daha açık kahve tonlarında ise, parlak mavi lensleri tavsiye ederiz.· Yeşil Renkli Kontakt Lensler;
Yeşil renkte lenslerle kolayca doğallığı yakalayabilirsiniz. Ela ve kahverengi gözler yapısı nedeniyle yeşil tonlarına daha kolay uyum sağlayacaklardır. En çok tercih edilen renkler arasındadır ve üretimi de oldukça fazladır. Sizlerde göz renginizin tonuna göre, uyumlu bir yeşil tonu tercih edebilirsiniz. Kahverengi gözlere uyumlu lens yeşil renk tonu ile hayalinizde gözlere sahip olabilirsiniz. Yeşil lens renk tonlarının birbirinden farklı tonları vardır. Yosun yeşili genellikle tercih edilen hoş renk tonundan biridir. Göz renginizin koyu ve açık rengine göre, daha canlı veya mat yeşil renklerinden birini tercih edebilirsiniz. Yeşil göz rengi her zaman zarif ve hoş bir görünüm elde etmenize yardımcı olur. Her zaman kullanmak istemeseniz de, özel günlerinizde hayalinizi süsleyen yeşil gözlere sahip olabilirsiniz. Gizemli, çekici bir görünüm elde etmek istiyorsanız, kahverengi gözlü kadınlar için en iyi seçeneklerden biri yeşil renkli lenslerdir. Yeşil lenslerle ilgili bir avantaj da, kahverengi gözlerde kullanıldığında oldukça doğal görünmeleridir. Çoğu yeşil lens, yumuşak bir geçiş sağlamak için üzerinde sarı ve bej geçişlere sahiptir.


· Gri Renkli Lensler;
Gri renkte lensler sıkça tercih edilen ve bu nedenle de farklı renk ve göz tonunuza göre doğru tondaki gri lens seçimi yaparsanız farklı ve çarpıcı bakışlara sahip olmanız işten bile değil. Gri renk lenslerde, kahverengi gözlere uyumlu lens modelleri arasındadır. Kahverengi gözlerinizin renk tonuna göre; koyu, açık ya da elaya dönük renge uyumlu bir gri tercihi yapabilirsiniz. Özel günlerinizde farklı bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır.


· Bal Rengi Lensler;
Ela ve elaya dönük koyu göz rengine sahipseniz bal rengi lensler doğru bir tercih olacaktır. Lensler oldukça doğal bir görünüm sağlayacak ve istediğiniz bal tonunu yakalamanız da mümkün olacaktır. Bu renkler dışında da tercihleriniz olabilir. Gözlerinizin daha parlak ya da daha koyu görünmesini dileyebilirsiniz. Dileğiniz ne olursa olsun tabi ki rengin belli olmasını ve aynı zamanda doğal durmasını istiyorsanız kullanacağınız markayı da çok iyi seçmelisiniz. Teninizin rengi, saç renginiz hatta uyguladığınız makyaj bile sonuca ulaşmanızda etkilidir.


Açık Renkte Gözler İçin Renkli Lens Seçimi Nasıl Olmalıdır?
Renkli gözlere sahip olanların lens seçiminde daha fazla zorlandığı bir gerçektir. Zaten standart bir tona sahip olmadığı için doğru rengi tutturmak da kolay olmayabilir. Renkli gözlü iseniz ve renkli kontakt lens kullanmak istiyorsanız öncelikli olarak hareli lens tercih etmenizi öneririz. Etrafındaki çerçeve sayesinde arka plandaki göz rengini daha kolay saklayabilirsiniz ve daha doğal farklı bir renk elde edebilirsiniz. Renkli gözler için genellikle yeşil, açık kahverengi ve gri tonlarında lens kullanımının yoğunlukta olduğunu ve daha doğal sonuçlar elde edildiğini söyleyebiliriz. Genel geçer kurallardan da yola çıkarak şunu söylemek mümkün ki gerçekten doğal bir görünüm istiyorsanız sizlerin daha çok gri ve yeşil gibi tonları tercih etmeniz gerekir. Özellikle gözlerinizin rengi mavi ise bu tercih daha harika bir hal alacaktır. Bunların dışında bir tercih gerçekleştirmek istiyorsanız mutlaka yine sıcak renk tonları içerisinden bir renk tercihi gerçekleştirmeye çalışmalısınız. Böylece çok daha fazla gözde belli olan, hoş görünümlü lenslere sahip olabilirsiniz. Yine, açık kahverengi renkli gözlülerin sık tercih ettiği ve gerçekten hoş duran renk seçenekleri arasında yer alır.


Kozmetik amaçlı da olsa tedavi amaçlı da olsa lens kullanımında hijyene aynı önemin verilmesi gerektiğini unutmayınız. Lens kullanımından önce mutlaka doktorunuza başvurunuz. Renkler hakkında detaylı bilgi alabilmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.