Renk Körlüğü

  Renklerin hayatımızın için ne denli önemli olduğunu çoğu zaman düşünmeyiz. Tüm renkleri görebilme yetisini kanıksarız ve buna göre hayatımızı şekillendiririz. Yemeklerimizde, giydiklerimizde, içtiklerimizde aslında ilk olarak renkten etkileniriz. Fakat dünya çapında yaklaşık 180 milyon insan için bu durum maalesef biraz daha farklıdır. Bu deneyimi ya kısmen sürdürür ya da tamamen kaybederler. Hiçbir rengi ayırt edemeyenler, renkleri görme yetisinin büyük ölçüde kaybı ya da kırmızı-yeşil rengi ayırt edememe olarak sınıflayabileceğimiz bu hastalık hayat kalitesini oldukça düşürmektedir.

 

   Renk körlüğü genellikle erkeklerde görülen, renkleri ayırt etme yetisi bozukluğudur. Görme merkezinde özel bir pigment molekülünün olması gerekenden az bulunması ya da hiç olmaması durumudur. Oldukça sık rastlanan bu hastalığın en fazla görünen türü kırmızı ile yeşilin ayırt edilememe durumudur. Renk körlüğü olan erkeklerin kız çocukları renk körü olmazlar fakat taşıyıcı durumundadırlar. Taşıyıcı kadınların erkek çocuklarının yarısı da renk körü olarak doğarlar. Kalıtsal nedenlerden dolayı ortaya çıkan bu hastalık çocukluk ya da ergenlik döneminde başlayıp yaşla birlikte ilerleyebilir. Çocuklarda yüksek ultraviyole ışınlarından etkilenmekle ortaya çıkabilir ve kalıcı olur.

 

  Renk görme eksikliği veya renk körlüğü türünün belirlenebilmesi adına yapılan birçok test vardır. En yaygın kullanan testlerden birisi İshihara Testi’dir. Her sayfada özel olarak renkli noktalardan oluşan sayılar bulunur. Aydınlatma sorunu olmayan bir yerde hastanın okuması istenir. Bir renkte dahi eksiklik var ise detaylı testlerin yapılması gerekir. Testlerin göz doktorları tarafından yapılması önem arz eder.

 

Açıklama: C:\Users\User\Desktop\blog çalışmaları\download.jpgAçıklama: C:\Users\User\Desktop\blog çalışmaları\images.jpg            Açıklama: C:\Users\User\Desktop\blog çalışmaları\6.jpg

 

 

 

 

 

 Görsellerde renk körlüğü bulunmayanlar sırası ile; 35, 15, 7 rakamlarını görürken, renk körlüğü hastaları bu rakamları seçemezler. Renk körlüğü gibi bir rahatsızlığı olmayanlar 10.000 rengi ayırt edebilirken, renk körleri yalnızca 2000 civarında rengi ayırabilirler. Bu hastalığın bilinen bir tedavisi yoktur ancak özel lensler ile görme kusurları büyük ölçüde düzeltilebilir.

 

  Renk körlüğü çeşitleri;

·         Kırmızı konik reseptörlere bağlı kırmızı renk körlüğpü durumu “Protonopia”

·         Yeşil konik reseptörlere bağlı renk körlüğü durumu “Deuteranopia”

·         Mavi konik reseptörlere bağlı renk körlüğü durumu “Tritonopia” dir.

 

 

  Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylı tek lens olan ChromaGen lensleri, İngiliz Cantor+Nissel firması tarafından üretilmektedir. Renk körlüğü dışında akademik yetenek yoksunluğu ve okuma güçlüğü olan disleksi hastalarında da fayda sağlayan bu lensler oldukça olumlu geri dönüşler almıştır. Hastanın renk körlüğü ya da disleksi değerlendirmesinin yapılabilmesi için ChromaGen teşhis sistemine ihtiyaç vardır. Bu sistemde 25 adet filtre ile aynı renkte, kontakt lens deneme setinden oluşur. Tint çapı ve renk yoğunluğu bakımından en iyi performansı sağlaması için farklı seçeneklere sahiptir.

 

 Kromojen Lenslerin Kullanım Amaçları:

·         Genel renk algılanmasını güçlendirmek

·         Renklerin daha net ve parlak görülesini sağlamak

·         Renklerin tonlarını ayrıştırmak

·         Renkleri isimlendirmek

·         Güvenliği artırmak

·         Renk görme testlerindeki görme kabiliyetini artırmak

 

Retina veya optik sinir bozukluğu nedeniyle renk görmesi sonradan bozulmuş hastalara bu lensler etkili olmayacaktır.