Pediatrik Lensler

  Kontakt lensler bebeklerden yaşlılara kadar her yaş grubunun tercih edebileceği geniş bir kullanım alanına sahiptir. Yetişkinlerde kozmetik amaçlı da tercih edilen lenslerin kullanım amaçları değişkenlik göstermektedir. 

  Yeni doğan bebeklerde doğuştan katarakt görülebilir. Bu durum tek gözde ya da her ikisinde de meydana gelebilir. Annenin hamilelik döneminde geçirdiği bir hastalık sonucu ya da röntgen ışınlarına maruz kalma gibi sebeplerden oluşabileceği gibi genetik olarak da ortaya çıkabilir. Çocuklarda ise travmaya bağlı katarakt gelişimi sık görülür.

  Her yaştan afak hastalar ve katarakt ameliyatı geçirmiş çocuklar için tasarlanmış, bebeklerde ve çocuklarda görmenin gelişmesine yardımcı olduğu klinik olarak test edilmiş, kanıtlanmış lenslerdir. Bu lensler yüksek oksijen geçirgenliğine sahiptir. Çocuklarda ve bebeklerde kornea bölgesine yetecek kadar oksijen geçirgenliği olması önemli bir özelliktir ancak bununla birlikte doktor bilgisi olmadan gece kullanım yapılmamalıdır.

  Bebeklerde ve çocuklarda hareketliliğin fazla olmasından dolayı gözlük yerine lens kullanımı daha sağlıklı olacaktır. Elbette ki kullanımı hassasiyet gerektirir ve ekstra bakım ister. Aksi halde enfeksiyon ve göz tahrişleri ile karşılaşılabilir. Tüm bu riskleri azaltmak adına gereken bakım prosedürlerine eksiksiz uymak en doğrusu olacaktır. Pediatrik lensleri temizlemek için kullanılan bakım solüsyonu muhakkak FDI onaylı ve son kullanma tarihine dikkat edilmiş olmalıdır. Bakım solüsyonlarının hijyen açısından yetersiz kaldığı bazı durumlar da söz konusu olacaktır. Bu durumda ultra ses dalgası temizleyicilerinin faydası olacaktır ancak en doğru bakım labaratuvar temizliği olacaktır. Özellikle bebek lenslerinde yıllık kullanım sağlanacak ise 3 ayı geçmeden lensin temizliğini labaratuvar ortamında kontrol ettirmek, yeterli berraklıkta olup olmadığını inceletmek sağlıklı olacaktır.

  Bebeğinizde göz tembelliği oluşmaması açısından lens kullanımına erkenden başlaması daha doğrudur. Bebek lensleri özel üretim lensler olduğu için tedarik süreci değişmektedir. Bu nedenle müşteri hizmetlerimizden bilgi alıp hareket etmenizi öneririz.