Lensler Hakkında - Lensevi.com

Lensler
LENSLER

Kontakt lensler, görme bozukluklarının düzeltilmesinde, göz renginin değiştirilmesinde, ya da kornea hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Güzel görünüm, öz güven ve özgürlük sağlayan kontakt lensler günümüzde pek çok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Doğru kullanımı sağlamak adına, göz yapısına uygun kontakt lens seçimi, kontakt lens alanında uzaman göz hekimleri tarafından göz muayenesi yapıldıktan sonra kullanılmalıdır. Özellikle göze uygun olan lens, iyi ortalanmış ve korneayı sarmış olması gerekmektedir.Kontakt Lensler, göz bozukluklarına ve kullanım sürelerine göre  tercih edilmelidir. Gözlüğe alternatif olarak üretilen korneanın ön yüzüne takılan kontakt lensler; astigmatizma, hipermetropi, miyopi gibi görme kusurlarının düzeltilmesinde, bazı kornea hastalıklarında veya kozmetik amaçlı göz renginin değiştirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Kullanım alanlarına göre farklı özellikte üretilen kontakt lensler göz doktorunun muayenesi neticesinde hastanın kullanım ihtiyacına göre reçete edilerek hasta konforuna önemli katkı sağlayabilir. İlerleyen teknolojiyle birlikte günümüzde kontakt lenslerin materyal, şekil, dizayn ve yüzey kaplamalarında büyük gelişmeler gerçekleşmiş durumdadır. Yeni nesil lenslerde oksijen geçirgenliği artırılmış, su içeriği, kenar yapıları ve yüzeylerde önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Bu da hasta konforunu önemli ölçüde artırmaktadır. Doğru kontakt lens seçimi için mutlaka göz doktoruna başvurulmalıdır. Doktor hastanın kontakt lens kullanımı için uygun olup olmadığı belirleyerek reçete edilecek lensin çapını, derecesini ve tipini tespit etmektedir.

GÜNLÜK LENSLER

Günlük lenslerin kullanım ömrü sadece 24 saatlik periyotu içerir. Günlük lensler genellikle çok sık seyahat eden veya sürekli temiz lens kullanmak isteyen kişilerin tercihidir. Günlük lensler birinci günden sonra kullanılamaz ve günlük değiştirilmesi gerekmektedir.  En çok tercih edilen lens çeşididir.  Günlük kullan-at lensler, sabah takılıp akşam atılarak kullanılırlar. Günlük tek kullanımlık lenslerin temizlenmesine veya dezenfekte edilmesine gerek yoktur. Zira yalnızca bir kez takılır ve atılır. Nitekim her sabah yeni bir lens ile güne başlanılır.

AYLIK LENSLER
Her akşam en az 8 saat çıkarılması gereken ancak bir ay sonra atılması gereken lenslerdir. 1 ay gözde kalabilen lens az sayıda üretilmiş olsa da bunların haftada 1 gece çıkarılması önerilmektedir. Normal hayatı olan kişilerin gece çıkarılan aylık kontakt lensleri kullanması daha sağlıklıdır.

YILLIK LENSLER
Her akşam en az 8 saat çıkarılan ve bir yıl sonra atılan lenslerdir.

YUMUŞAK LENSLER
Astigmatı belli bir derecenin altında olan, tozlu yerde çalışan, spor yapanlar için daha uygundur. Yumuşak lensler hidrojel adı verilen jel benzeri, su içeren plastiklerden yapılır. Bu lensler çok ince ve esnektir ve gözün ön yüzeyine uygundur. 1970'lerin başında piyasaya sürülen hidrojel lensler, kontakt lens takmayı çok daha popüler hale getirmiştir zira kullanım rahatlığı o zamanki tek alternatif plastikten yapılmış sert kontakt lens PMMA’ya göre çok daha fazladır. PMMA lenslerine alışılması haftalar sürmüş, birçok kişi lens kullanımından vazgeçmiştir.

YUMUŞAK TORİK LENSLER
0.75 ve üzerinde astigmatı olanlarda daha iyi bir görüş sağlar. Torik yumuşak kontakt lensler, lensin farklı meridyenlerinde astigmatizmanın yanı sıra miyopluk veya hipermetrop görme kusurlarını düzeltmek için özelliklere sahiptir.

MULTİFOCAL LENSLER
Hem yakın hem de uzağı görmemizi sağlayan lenslerdir. Çalışma hayatında aktif olanlara veya uzak için lens kullanmakta olup yakın gözlük ihtiyacı ortaya çıkanlara önerilir. Multifokal lensler, tek bir lenste birkaç görüş mesafesine odaklanmayı sağlayan lenslerdir. Uzak-yakın gözlük yerine kullanılan multifokal lenslerden bazıları astigmat için de kullanılabilir.

RENKLİ LENSLER
Göz rengini değiştirmek için kullanılan kontakt lenslerdir. Kozmetik kontakt lensler göz rengini değiştirmek veya yoğunlaştırmak için tasarlanmış renkli kontakları içerir. Bazı ülkelerde gerçekleşen cadılar bayramı, tiyatro aktiviteleri gibi diğer özel efekt için tasarlanan lensler de kozmetik lensler olarak kabul edilir.

GAZ GEÇİRGEN SERT KONTAKT LENSLER
Keratokonus gibi korneanın düzensiz olduğu hastalıklarda ve yüksek astigmatı olanlarda kullanılır. GP veya RGP lensler olarak da adlandırılır. Gaz geçirgen lensler PMMA lensleri gibi görünen ve hissettiren ancak PMMA'ya göre çok daha fazla oksijen geçirgendir ve göz kırpma sırasında daha fazla bükülebilen sert kontakt lenslerdir. Gaz geçirgen lensler göze PMMA lenslerine göre daha yakın yerleştirilebilirler. Bu durum da gaz geçirgen lensleri geleneksel sert lenslerden daha rahat hale getirir. Gaz geçirgen lensler 1978’de piyasaya sürülmelerinden bu yana gözeneksiz PMMA kontakt lenslerinin yerini almıştır. GP kontakları özellikle astigmatı olanlar için yumuşak ve silikon hidrojel kontaklarından daha keskin görüş sağlar.

PİGGY-BACK LENSLER
Hem yumuşak, hem gaz geçirgen sert lenslerin birlikte kullanılmasıdır. Gaz geçirgen sert lens kullanması gereken, ancak çeşitli nedenlerle kullanamayan kişilere uygulanır.

HİBRİD LENSLER
Ortası gaz geçirgen sert, etrafı yumuşak materyalden üretilen lenslerdir. Piggy-back lenslerle aynı amaçla kullanılır. Hibrit kontakt lensler, gaz geçirgen lenslerin kristal berraklığındaki optikleriyle birlikte yumuşak veya silikon hidrojel lenslere rakip olarak kullanım rahatlığı sağlamak için tasarlanmıştır. Ortası RGP yapısında etrafı yumuşak lens yani hidrojel yapısındadır. Hibrit kontakt lensler yumuşak lenslere göre daha iyi optik düzeltme sağlar; ancak daha pahalı ve takıp çıkarması nispeten daha zordur.

KROMOJEN LENSLER
Renk körlüğü olanlara uygulanır, renklerin doğruya yakın görülmesini sağlar.

PROSTETİK LENSLER
Geçirilmiş hastalığa bağlı korneanın beyaz olduğu durumlarda estetik amaçlı kullanılır.