Lensler Hakkında - Lensevi.com

Kontakt lensler, görme bozukluklarının düzeltilmesinde, göz renginin değiştirilmesinde, ya da kornea hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Güzel görünüm, öz güven ve özgürlük sağlayan kontakt lensler günümüzde pek çok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Doğru kullanımı sağlamak adına, göz yapısına uygun kontakt lens seçimi, kontakt lens alanında uzaman göz hekimleri tarafından göz muayenesi yapıldıktan sonra kullanılmalıdır. Özellikle göze uygun olan lens, iyi ortalanmış ve korneayı sarmış olması gerekmektedir.Kontakt Lensler, göz bozukluklarına ve kullanım sürelerine göre  tercih edilmelidir.

GÜNLÜK LENSLER

Günlük lenslerin kullanım ömrü sadece 24 saatlik periyotu içerir. Günlük lensler genellikle çok sık seyahat eden veya sürekli temiz lens kullanmak isteyen kişilerin tercihidir. Günlük lensler birinci günden sonra kullanılamaz ve günlük değiştirilmesi gerekmektedir.

AYLIK LENSLER
Her akşam en az 8 saat çıkarılması gereken ancak bir ay sonra atılması gereken lenslerdir. 1 ay gözde kalabilen lens az sayıda üretilmiş olsa da bunların haftada 1 gece çıkarılması önerilmektedir. Normal hayatı olan kişilerin gece çıkarılan aylık kontakt lensleri kullanması daha sağlıklıdır.

YILLIK LENSLER
Her akşam en az 8 saat çıkarılan ve bir yıl sonra atılan lenslerdir.

YUMUŞAK LENSLER
Astigmatı belli bir derecenin altında olan, tozlu yerde çalışan, spor yapanlar için daha uygundur.

YUMUŞAK TORİK LENSLER
0.75 ve üzerinde astigmatı olanlarda daha iyi bir görüş sağlar.

MULTİFOCAL LENSLER
Hem yakın hem de uzağı görmemizi sağlayan lenslerdir. Çalışma hayatında aktif olanlara veya uzak için lens kullanmakta olup yakın gözlük ihtiyacı ortaya çıkanlara önerilir.

RENKLİ LENSLER
Göz rengini değiştirmek için kullanılan kontakt lenslerdir.

GAZ GEÇİRGEN SERT KONTAKT LENSLER
Keratokonus gibi korneanın düzensiz olduğu hastalıklarda ve yüksek astigmatı olanlarda kullanılır.

PİGGY-BACK LENSLER
Hem yumuşak, hem gaz geçirgen sert lenslerin birlikte kullanılmasıdır. Gaz geçirgen sert lens kullanması gereken, ancak çeşitli nedenlerle kullanamayan kişilere uygulanır.

HİBRİD LENSLER
Ortası gaz geçirgen sert, etrafı yumuşak materyalden üretilen lenslerdir. Piggy-back lenslerle aynı amaçla kullanılır.

KROMOJEN LENSLER
Renk körlüğü olanlara uygulanır, renklerin doğruya yakın görülmesini sağlar.

PROSTETİK LENSLER
Geçirilmiş hastalığa bağlı korneanın beyaz olduğu durumlarda estetik amaçlı kullanılır.