Lens ve makyaj

Lens Makyaj

Lens ve Makyaj

Lens kullanan veya kullanmak isteyen kişilerin akıllarına takılan en önemli sorulardan biri de  lens ve makyaj ikilisidir. Tüm bayanlar lensleri varken en sağlıklı sonuçları nasıl elde edebileceğini ve özellikle göz makyajında nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmek istiyor. Özellikle Lens Makyaj konusunda birçok Sağlık uzmanları ve Doktorlar öncelikle kontak lenslerin takılmasını ve sonrasında makyaj uygulanmasını öneriyor. Aslında bunun tam tersini düşünürsek teorik açıklamalarda önce makyaj sonra lensin uygulama yapılmasını  önermektedir. Nedeni ise, lens gözdeyken makyaj yapmak, lensleri çizebilir veya makyaj malzemesinin tozuna karşı maruz kalabiliriz. Teori açıdan her ne kadar mantıklı olsa da o kadarda pratik olmadığını gözlemlemekteyiz. Makyajınızı uyguladıktan sonra kontak lens takmak çoğu zaman eziyettir.

Çok önemli bir püf noktası daha var ki: tüm uzmanlar makyajınızı yaptıktan sonra lenslerinizi takmadan önce ellerinizi bol sabunlu su ile yıkamanızı önermektedir.  Bilimsel bir gerçek var ki, makyajınızı yaptıktan hemen sonra ellerinizi bol  sabunlu su ile yıkasanız da makyaj malzemesi elinizin derisinde bir süre daha kalmaktadır. Dolayısıyla önce lens sonrasındaysa makyajınızı tamamlamak daha mantıklı ve pratik bir yöntemdir. O yüzden makyaj yaparken çok hassas davranmalı ve tüm dikkatinizi vermeniz gerekmektedir. Özellikle göze uygulanan Kalem ve Eyelenir gibi ürünlerin yeterince keskin olması göz makyajınızı tamamlamanıza ve lenslerinizin bu işlemden sonra yara almamasına yardımcı olmaktadır. Diğer önemli bir nokta ise, sıklıkla kullandığınız tozlu göz farlarıdır. Uygulama sırasında gözlerinizi kapatarak uygulama yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Kontak lensler tozlu makyaj ürünlerine maruz kaldığı zaman kullanım geçerliliğini yitirmesine neden olacaktır.

"Lens kullanıyorsunuz ve makyaj yapmak büyük sorun oluyorsa, doğru malzeme seçimi ile yapacağınız işlemleri doğru sıralamak sizi çok rahatlatacak. Makyaj yapmak size zevk verecek..." Lens kullanımında ana unsur "temizlik" olunca, makyaj yaparken iki kat özen göstermeniz kaçınılmaz. İşte size yardımcı olacağına inandığımız "Lensle makyaj yapmanın püf noktaları"...


Cildinizi temizlerken: Önce lenslerinizi çıkarınız, sonra temizleme emülsiyonu veya göz makyajı temizleyicisini kullanınız

Gece kremi: Yatmadan önce lenslerinizi çıkardığınızda her zaman olduğu gibi gece kremi kullanabilirsiniz. Sabahları yüzünüzü ılık suyla yıkamalısınız. Eğer gözlerinizin etrafı yağdan arınmış olursa lenslerinize hiçbir şey olmaz.

Gündüz kremi: Likid krem yerine fazla akıcı olmayan bir krem kullanınız. Gözlerinizin etrafına sürerken çok dikkatli olmalısınız. Bu bölgeye hiç krem sürülmemesinde yarar vardır.

Makyaj malzemesi: Lensleri daima göz makyajı yapmadan önce takın. Makyaj malzemesi seçerken yağlı olanlardan çok nemlendirici özellikte olanları tercih edin. Göz çevresine yağlı makyaj veya krem uygulandığı takdirde bunların göz kırpma hareketiyle gözün yakınına gelip lense bulaşma tehlikesi vardır. Bu lensinize zarar vermese de görüşünüzü bulandırır. Ayrıca göz kapağının iç kenarında kullanılan makyaj malzemelerini kullanmayın. Çünkü bu gibi makyaj malzemeleri kontakt lens yüzeyini kirletip rahatsızlığa yol açabilir. Lensler gözünüzdeyken makyajınızı silmeniz mümkündür. Bunu yaparken makyajın ya da makyaj temizleyici malzemenin lensinize değmemesine özen gösterin.

Maskara: Rimeli her zaman lenslerinizi taktıktan sonra uygulayınız. Bir iki dakika kurumasını bekleyip sonra fırçalayınız. İçinde kirpik uzatmaya yarayan küçük katkı kıllar bulunan rimelleri kullanmayınız, zira bu kıllar düşebilir ve lenslerinizi kirletebilir. Hergün rimel kullanmak istemiyorsanız kuaförünüze kirpiklerinizi boyatmanın mümkün olup olmadığını sorun. Rimel hiçbir zaman göz yaşı sıvısına bulaşmamalıdır.

Göz farı: Göz farının sıvı, krem ya da kompakt toz gibi birçok alternatifleri mevcuttur. Hepsinin kendine göre avantajları vardır. Sıvı ve krem olanlarının uygulanması kolaydır. Kompakt toz farlar için uygulayıcı mevcut olup, bununla farı sürerken önce nemlendirilmesi gerekir, ayrıca far göze aşırı miktarda sürülmemelidir.

Göz kalemi: Bu kullanmamanız gereken yegane makyaj malzemesidir. İçerdiği maddelerden dolayı lensinizin lekelenme tehlikesi vardır ve sürekli temizlemek lenslerinizin ömrünü azaltır.

Saç spreyi: Saçınızı lenslerinizi takmadan önce yapmanız en akıllıcası olur. Lenslerinizi takmış bulunuyorsanız sprey sıkmadan önce gözlerinizi kapatmayı unutmayınız.