-

  Kontakt lens teknolojisinin giderek gelişmekte olduğunu görmekteyiz. Durum böyle iken birçok hasta da gözlük yerine lens kullanımına yönelmiştir. Lens kullanımının artması ile birlikte kullanım esnasında karşılaşılabilecek sorunlara da cevap bulma isteği doğal olarak artmıştır.

  Bu sorunlardan önemli bir tanesini ele alalım; “Lensim ile uyuyabilir miyim?”

  Özellikle de lenslerin uyurken gözde unutulmasına bağlı olarak enfeksiyon kapılması, batma, yanma gibi sorunlar lens kullanıcılarını bir hayli korkutmuş, kullanım şüphesi oluşturmuştur. Ancak teknoloji, kontakt lens kullananların yanında olmuştur. Git gide hayat tarzınıza ayak uyduran, size ve göz yapınıza en uygun olan kontakt lensi seçmenize olanak sağlayan bir ilerleme içerisindedir.

 Kontakt lens kullanıcıları için önemli bir kriter haline gelmiş olan “gece gözde kalabilme” özelliğini biraz ele alalım.

  Gözlerinizin de oksijene ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız. Kornea oksijen ihtiyacının büyük bir bölümünü havadan kendisi karşılar fakat lens taktığınız zaman hava ile direkt temasını engellemiş olursunuz. Gözdeki kan damarları göz bebeğine doğru ilerler ve bu da korneal sorunlara sebebiyet verir, tahriş ve enfeksiyon riskinizi arttırır. Gözlerinizin oksijen ile temasını engellememek adına üretilen, oksijen geçirgenlikli, silikon hidrojel lensleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Silikon, oksijen geçirgenliğine sahip bir yapıdadır. Bu geçirgenlik suyun geçirgenliğinden daha fazladır. Böylece lenste ne kadar su bulunduğuna bağlı kalmadan oksijen geçirgenliği sağlanabilir. Yüksek oksijen geçiren silikon hidrojel lensler gün sonunda geleneksel lenslere oranla daha az kuruma yapacağından daha fazla konfor hissi yaşatacaktır. Silikon hidrojel lenslerden 30 gün-gece kullanım sağlayanları mevcuttur. Her silikon hidrojel yapıda olan lens elbette ki bu kullanıma uygun değildir. FDA ( Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından uzun süreli kullanım için onay almış lensler haricindeki lensleri  gece-gündüz uzun süreli olarak kullanmak doğru değildir.   

 Uzun süre kullanımlı lens bile olsa mecbur kalmadıkça gece gözde kalması tavsiye edilmez. Bu nedenle göz yapınıza uygun olarak lens seçmeniz ve herhangi bir sorunla karşılaşmamanız için öncelikli olarak göz doktorunuza danışmalısınız. Sonrasında ise size uygun lensi temin edebilmemiz için bizimle iletişime geçiniz.