- Kontakt Lens Solüsyonu Kullanımı

  Solüsyonlar lenslerinizi dezenfekte amaçlıdır. Günlük kullanımlarda hem lensi temizlemek hem de kurumaması için koruma amaçlı kullanılmaktadır.

  Lensinizi temizlemek için bir miktar solüsyon döküp, tırnaklarınızı değdirmeden nazikçe ovalayıp işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bazı solüsyonlarda “no-rub” deyimi kullanılmaktadır. Yani; “ovuşturmaya gerek yok” anlamına gelir. Her ne kadar bu ibare yer alsa da çalışmalar göstermektedir ki kontakt lens temizliği açısından en doğru yöntem yine de ovalayıp dezenfektesini sağlamaktır.

  Solüsyonun bir çeşidi de hidrojen peroksit bazlı lens sularıdır. Lenslerin dezenfektesinde çok amaçlı lens sularına kıyasla daha külfetli olsa da yüksek bir verim elde edilir. Bu solüsyonları kullanırken kullanım kılavuzuna göre işlemlere devam etmek önemlidir. HPB lens solüsyonunu ülkemizde tercih eden kişi sayısı oldukça azdır. Bununla beraber bu solüsyonlara ulaşmakta çok kolay olmamaktadır.

 Solüsyon kullanımında dikkat edilmesi gerekenler;

Ø  Kontakt lens temizleme solüsyonunuzu daha kolay taşıma ya da saklama amaçlı da olsa farklı bir kaba aktarmayınız.

Ø  Solüsyon şişenizin tam kapalı olduğundan emin olun ve kullanırken hijyenine zarar verebilecek nesnelere temasından kaçının.

Ø  Lens kabınıza döktüğünüz solüsyonu yeniden kullanmayın.

Ø  Solüsyonunuzun kapağını açtıktan sonra kullanım ömrüne özen gösteriniz.