Numarasız Renkli Lens

                                                                                        NUMARASIZ RENKLİ LENSLER

Kozmetik amaçlı kullanılan numarasız renkli lenslerde doğru lens adı altında genel bir kalıp yoktur. Herkesin göz ölçüleri ve göz çapı farklıdır. Bu nedenle numarasız lens dahi olsa doktor muayenesinden sonra lens alınmalıdır. Sonrasında ise renk ya da marka seçmek tamamen kullanacak olan kişinin beğenisine ve kriterlerine bağlı olarak değişir.  Göz taban rengi, cilt tonu, saç rengi gibi faktörler ile orantılı olarak seçim yapılmalı ve bu kriterlere uygun olan renkli lens tercih edilmelidir. Renkli lensler kişinin göz rengine göre değişiklik sağlayacağından katalogda görünen renkle birebir tutmayacağı unutulmamalıdır.
Renkli lens kullanan bireylerde genel olarak hareli mi haresiz mi seçim yapacağına karar verilememe sorunu vardır. Öncelikle harenin ne demek olduğundan kısaca bahsedelim. Hare göz çevresindeki siyah belirgin çerçevedir. Lensin hareli olması da bu çerçeveye sahip olması durumudur. İlk defa lens kullanıyor ve rengin gözünüze uyum sağlayıp sağlamayacağı konusunda endişeleniyorsanız hareli lens kullanmanız daha risksiz olacaktır. Kullandığınız lensin göz rengine uygun olduğunu düşünür ve yeniden aynı renkte lens kullanmayı isterseniz haresiz olarak aynı tonda lens alarak kullanıma devam edebilirsiniz.
Numarasız renkli lensler tamamen kozmetik amaçlı veya estetik olarak göz rengini değiştirmek için kullanılan lenslerdir. Lensin iris bölgesinin üstüne denk gelen kısmına renklendirme yapılarak üretilirler. Yapı olarak yumuşak, Silikon Hidrojel hammaddedir. Renk yelpazesi oldukça geniş ve görünümü doğaldır. Kullanıma göre günlük, aylık ve yıllık olarak tercih edilebilir. Renkli lens kullanan kişiler doktor tarafından belirlenmiş ölçülerde olan lensleri kullanmalıdırlar ve bu ölçüler kişiden kişiye değişebilmektedir. Gözdeki kırılma kusurlarının önlenmesini sağlamak amacıyla kullanılmakta olan kontakt lenslerin yanı sıra renkli lensler de kullanılabilmektedir. Kişi renkli lens tercih etmesi durumunda kullanmak istediği rengi belirlemelidir. Lens kullanımı yalnızca göz rengini değiştirme nedeniyle yapıldığı takdirde dahi kişi doktor tarafından belirlenen şekilde lens kullanmalıdır.