Lens Kullanımı - Lesnevi.com

Kontakt lens kullanımı günümüzde bulunan konforlu ve kullanıma elverişli lensler sayesinde daha da kolaylaşmıştır.Lens kullanımında öncelikle dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Lens Bakımı ve Teknik Uygulama aşamasıdır.Bu sayfamızda lens kullanım teknik bilgisi ve kullanım aşamasında nelere dikkat emeniz gerektiği sizlere yazımızda anlatılmıştır.

Yumuşak Kontakt Lensler için (Numaralı veya Kozmetik);    

 • Lenslerilerinizi, son kullanma tarihleri geçtikten sonra asla kullanmayınız.
 • Lenslerinizin kullanım ömürlerine dikkat ediniz;Tüm lenslerin bir kullanım ömrü mevcuttur. Ömürden kasıt ürün açıldıktan sonra kullanılabilecek süredir.Son kullanma tarihi ise lensin en son açılabileceği tarihtir. Lenslerin ömürleri gerek ürünlerin üzerinde gerekse sitemizdeki ürün özellikleri bölümlerinde mevcuttur, kendi göz sağlınız için bu ömür sürelerine riayet ediniz.
 • Silikon Hidrojel materyal lensler(Nefes alabilen lensler) dışındaki lensler kesinlikle günlük olarak sabah takıldıktan sonra akşam çıkartılarak solüsyona koyulmalıdır. Böylelikle hem gözleriniz dinlendirilmeli hem de lensler sterilize edilmelidir.

o   Aldığınız lensin Silikon Hidrojel materyal lens(Nefes alabilen lens) olup olmadığını sitemizde ürün özelliklerinden kontrol edebilirsiniz.

 • Lensler kesinlikle makyaj yapılmadan önce takılmalı ve akabinde göz makyajı yapılmalıdır. Buradaki amaç herhangi bir makyaj kalıntısının kornea ile lens arasında kalarak göze zarar vermemesidir.
 • Kontakt lenslerinizin rutin temizleme koşullarına dikkat ediniz.

o   Lensiniz gün boyu protein, yağ asidi ve lipit tortullarına maruz kalır. Bu kalıntılar lensin yüzeyinde toplanarak lekelenmeler oluşturur. Bu sebeple gece gözde kalabilen lensler dahil günlük dezenfekte solüsyonlarla en az 4 saat bekletilerek temizlenmesini tavsiye ederiz.

 • Kontakt lens uygulama yaparken tırnaklarınızın kısa olmasına özen göstermelisiniz.

o   El hijyeniği kurallarına uygun olmadan kullanmak sağlığımıza zarar vermekle birlikte kontakt lenslerinizi uygulama esnasında takıp çıkarırken tırnaklarınızla çizebilir ve derin çizikler oluşturarak yırtılmasına sebep olur.

 • Lenslerinizi her takıp çıkarttığınızda mutlaka avucunuzun içine bir miktar solüsyon damlatarak lenslerinizi parmağınızla masaj yapar şekilde yıkayıp lens kabına koymalısınız. Böylece kinetik temizleme de sağlamış olursunuz.
 • Gözlerinizde lens varken saç spreyi, parfüm gibi alkol içeren ürünleri kullanırken yüz ve göz bölgesinden uzak tutunuz.
 • Gözünüzde kontakt lens varken denize, havuza ve duşa girmek sakıncalıdır. Gözde iritasyona ve konjonktivite (enfeksiyona) sebep olur.

Sert ve Yarı sert (Hibrit)Lensler için;

 • Gaz geçiren Sert lenslerin temel hijyen kuralları diğer lenslerle değişiklik göstermez.
 • Sert lensler cam şişe vb. ambalajlarında gelir. Kontakt lenslerinizi lens numaralarınızı ve tarihini mutlaka kontrol etmeli ve saklamalısınız.

o   Yarı Sert lenslerinizi cam şişeden lens cımbızı kullanarak rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

 • Lenslerinizi takmadan önce elinizdeyken herhangi bir ışık kaynağına doğru tutarak lensin temiz ve üzerinde kalıntı   olmamasına dikkat ediniz.
 • Yarı sert Hibrit (Clear Kone veya Eye Brid) gibi ortası sert kenarları yumuşak özelliğindeki lenslerinizi takmadan önce içine mutlaka suni gözyaşı ile doldurulup vantuz aparatı kullanarak takılmalıdır.
 • Tüm kontakt lens tipleri gibi gaz geçirgen sert lenslerde de suni gözyaşı damlası kullanılmalıdır.

o   Çünkü lensler gözyaşınızla beslenir ve gözyaşı pınarındaki gözyaşı seviyesini zamanla azaltır. Göz nemliliğini yitirir ve bu yüzünden göz kuruluğu meydana gelir. Genel olarak kuruluk yaşayan gözlerde batma, yanma, kanlanma ve bulanık görme problemleri meydana gelir. Damlanızı lensleriniz gözünüzdeyken de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Göz damlalarınızı sitemiz Lensevi.com’ dan temin edebilirsiniz.

 • Lenslerinizi takıp çıkartırken sert bir zemine düşmesi veya fazla basınç ile uygulama yapılması, lensinizi deforme ederek kırılmasına veya lens yüzeyinde çiziklere sebebiyet verebilir.
 • Sert lenslerinizi günlük kullandığınız solüsyonlar hariç, haftada bir veya göz yapısına uygun zaman aralığında lensin üzerinde protein, yağ birikintilerini ve yine lens üzerine yapışan lipit tortullarını (Wöhlk Peroxıd – Aosept Plus) gibi oksijen temizleme solüsyonlarıyla  kesinlikle dezenfekte etmelisiniz. Bu bakım sayesinde lensinizin hem görme kalitesini bozmamış olursunuz hem de lensinizin kullanım ömrünü korumuş olursunuz.
 • Sert lenslerinizi gece yatmadan önce veya gün arasında çıkartmak isterseniz sert lens solüsyonu (Boston veya Wöhlk Aufbewahrung) gibi ürünler kullanmalısınız.
 • Yarı sert Hibrit lenslerinizde ise yumuşak lens solüsyonu (Bio True, Optıfree, Pure Moist ) gibi ürünler kullanmalısınız.
 • Tüm kontakt lens çeşitleriyle spor yapabilir rahatlıkla her yaş grubunda doktor kontrolü altında Kontakt lens kullanılabilirsiniz.